Back Βρίσκεστε εδώ: Δήμος Παγγαίου - Επίσημος Διαδικτυακός Τόπος Τουρισμός Καλοκαιρινός Τουρισμός - Παραλίες

Τουρισμός

Καλοκαιρινός Τουρισμός - Παραλίες

Η μεγαλύτερη ακτογραμμή της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας, μήκους 65 χιλιομέτρων βρίσκεται στα διοικητικά όρια του Δήμου Παγγαίου και έχει παραλίες μοναδικά ξεχωριστής ομορφιάς που εντυπωσιάζουν τους επισκέπτες.

Τα τελευταία χρόνια ο έλεγχος των ακτών είχε ιδιαίτερα καλά αποτελέσματα και πολύ θετικούς σχολιασμούς για την οργάνωση και την καθαρότητα των νερών αλλά και τη γενικότερη καθαριότητα.

Οι βραβευμένες με "Γαλάζια Σημαία" ακτές είναι οι:

• Αμμόλοφοι,
  • Νέα Πέραμος,
  • Νέα Ηρακλείτσα,
  • Σαρακήνα, και
  • Παραλία Οφρυνίου/Τούζλα.

Μοναδικές παραλίες είναι επίσης

• η Παραλία Μυρτοφύτου,
  • η Παραλία Φωλιάς και
  • η Παραλία Ελαιοχωρίου.

Παραθαλάσσιες κοινότητες του Δήμου Παγγαίου είναι οι:

1. Νέα Πέραμος: Διαθέτει λιμάνι, μαρίνα και σύγχρονα καταλύματα
  2. Νέα Ηρακλείτσα: Διαθέτει κάμπινγκ και σύγχρονα καταλύματα, μαρίνα και ιστιοπλοϊκό όμιλο Κάριανη: Διαθέτει μαρίνα και σύγχρονα καταλύματα
  3. Παραλία Οφρυνίου: Διαθέτει κάμπινγκ και σύγχρονα καταλύματα Παραλία Ορφανίου: Διαθέτει σύγχρονα καταλύματα.