Εγκαίνια του γραφείου της Δράσης Παγγαίου “ΥποστηρίΖΩ” στην Ελευθερούπολη

E-mail: grafeiotupou@dimospaggaiou.gr

Ελευθερούπολη, 18/12/2014

Δελτίο Τύπου

Tα εγκαίνια του γραφείου που θα φιλοξενεί τις δράσεις της Κίνησης Παγγαίου “ΥποστηρίΖΩ” η οποία δραστηριοποιείται στην ευρύτερη περιοχή του δήμου Παγγαίου, πραγματοποιήθηκαν χθες το απόγευμα στον χώρο που παραχωρήθηκε στη «Δράση» από την Τράπεζα Πειραιώς, δίπλα στην είσοδο του παλιού Αριστοτελείου στην Ελευθερούπολη. Το «παρών» στην τελετή έδωσαν ο δήμαρχος Παγγαίου, Φίλιππος Αναστασιάδης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Κώστας Γάκης, ο πρόεδρος του ΝΠΔΔ «Κοινωνική Φροντίδα και Προσχολική Αγωγή» δήμου Παγγαίου, Χρήστος Μποσμπότης, οι αντιδήμαρχοι, Αποστολία Δημητρακούδη και Στέργιος Παπαευθυμίου, η πρόεδρος της Κοιν. Επ., Όλγα Αμπατζιά, ο αντιπρόεδρος της ΔΕΥΑ Παγγαίου, Χάρης Παπαδόπουλος, ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ελευθερούπολης, Κώστας Ματσάγκος, ο γενικός γραμματέας του δήμου Παγγαίου, Γιώργος Καλλινικίδης, καθώς και πλήθος φορέων της ευρύτερης περιοχής, δηλώνοντας έμπρακτα την υποστήριξη τους στην εν λόγω «Δράση», η οποία βρίσκεται στο πλευρό των πολιτών που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα. Σύμφωνα με δηλώσεις του εκπροσώπου της Κίνησης, Γιάννη Κατσαρού, εκτός από τις πλούσιες περιβαλλοντολογικές δράσεις της προηγούμενης περιόδου, αποφασίστηκε η στήριξη των πολιτών που βρίσκονται εδώ και πολύ καιρό σε δεινή οικονομική κατάσταση, ενώ συμπλήρωσε ότι στον χώρο του γραφείου θα συλλέγονται τρόφιμα σε καθημερινή βάση και παράλληλα θα συνεχιστεί η συλλογή τροφίμων στο παζάρι της Ελευθερούπολης, κάθε Παρασκευή. Στο ίδιο πλαίσιο, συμπλήρωσε, ότι τις επόμενες μέρες θα πραγματοποιηθεί και λαχειοφόρος αγορά, τα έσοδα της οποίας θα διατεθούν για την προμήθεια κρέατος, ενώ   οι ποσότητες που θα αγοραστούν, θα μοιραστούν στις 50 άπορες οικογένειες, που στηρίζονται από τη «Δράση».

DSCN6109 DSCN6126

Μετάβαση στο περιεχόμενο