Back Βρίσκεστε εδώ: Δήμος Παγγαίου - Επίσημος Διαδικτυακός Τόπος ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΤΕΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΠΛΗΓΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΤΕΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΠΛΗΓΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ

Σε εφαρμογή της υπ’ αριθ. αρ. 73/2020 Απόφασης  Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Παγγαίου (ΑΔΑ:682ΤΩΞΨ-7ΔΓ), οι αρμόδιες υπηρεσίες θα προβούν στη απαλλαγή από το ανταποδοτικό  τέλος καθαριότητας και φωτισμού, σε επιχειρήσεις που διέκοψαν την λειτουργία τους λόγω των μέτρων αποτροπής της διασποράς του κορονοϊού  COVID – 19, για το χρονικό διάστημα που ισχύουν οι περιορισμοί και η διακοπή της εργασίας τους.

Διευκρινίζεται ότι οι επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος (ταβέρνες, ταχυφαγεία, καφετέριες κ.α.) οι οποίες  συνέχισαν τη λειτουργία τους παρέχοντας τις  υπηρεσίες τους, με παράδοση κατ’ οίκον εξαιρούνται από την ανωτέρω απαλλαγή.

Καλούνται οι επιχειρήσεις που η λειτουργία τους διακόπηκε, κατ’ εφαρμογή διατάξεων λόγω της πανδημίας COVID-19, να συμπληρώσουν και να αποστείλουν στο Τμήμα Εσόδων του Δήμου ΠΑΓΓΑΙΟΥ τη σχετική αίτηση με τα συνημμένα δικαιολογητικά, ώστε να δρομολογηθούν οι αντίστοιχες διαδικασίες απαλλαγής  των δημοτικών τελών.

ΑΙΤΗΣΗ-ΓΙΑ-ΤΗΝ-ΑΠΑΛΛΑΓΗ-ΑΠΟ-ΤΑ-ΤΕΛΗ1.docx