HERMES CONFERENCE

The HERMES project organises a Virtual International conference on tackling coastal erosion 18-19 June 2020

Διεθνές Διαδικτυακό Συνέδριο για την αντιμετώπιση της Παράκτιας Διάβρωσης στο Δήμο Παγγαίου

INVITATION

We would like to invite you to participate in the Virtual International Conference entitled "Adapting to the Coastal Zone Challenges and Risks: Innovative Approaches and Solutions for Local and Regional Authorities in the Balkans-Mediterranean Region" organized by the HERMES project. The event will take place 18-19 June through the Zoom Business platform.

The HERMES project aims to develop, implement and disseminate a common operational planning framework that can effectively contribute to mitigate the phenomenon of coastal erosion and the restoration of beaches at local scale in all four partner countries (Albania, Cyprus, Greece and Bulgaria).

The Virtual International Conference will enable us to present the actions of HERMES as well as to foster  exchange of experiences between Local Authority personnel, scientists, active citizens and politicians from all participating countries in order to leverage in a sustainable and optimal way the results of our project.

Your active participation is a key prerequisite for launching a broader and multi-level campaign aiming to  facilitate the integration and utilization of methods and tools developed by the HERMES partnership for project design and planning processes at local scale.

Yours sincerely,

Filippos Anastasiadis

Mayor of Paggaio

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στο Διαδικτυακό Διεθνές Συνέδριο με τίτλο «Προσαρμογή στις προκλήσεις και τους κινδύνους της παράκτιας ζώνης: Καινοτόμες προσεγγίσεις και λύσεις για τοπικές και περιφερειακές αρχές στην περιοχή των Βαλκανίων-Μεσογείου»  που διοργανώνεται στο πλαίσιο του έργου HERMES.  Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί 18-19 Ιουνίου μέσω της πλατφόρμας ZoomBusiness.

Το έργο HERMES στοχεύει στη ανάπτυξη, εφαρμογή και διάδοση ενός κοινού πλαισίου επιχειρησιακού σχεδιασμού ικανού να συμβάλλει στην άμβλυνση του φαινομένου της  διάβρωσης των ακτών και την αποκατάσταση των παραλιών και το οποίο θα καλύπτει τις τέσσερις χώρες εταίρους (Αλβανία, Κύπρο, Ελλάδα και Βουλγαρία).

Σκοπός του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση των δράσεων του HERMES καθώς και η ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ στελεχών των υπηρεσιών της Αυτοδιοίκησης, επιστημόνων, ενεργών πολιτών και του πολιτικού προσωπικού των τοπικών κοινωνιών από όλες τις συμμετέχουσες χώρες ώστε να προωθηθεί η βιώσιμη και βέλτιστη αξιοποίηση των αποτελεσμάτων του έργου.

Η ενεργή συμμετοχή σας αποτελεί βασική προϋπόθεση για την έναρξη μίας ευρύτερης και πολύ-επίπεδης συνεργασίας που θα διευκολύνει την ενσωμάτωση και την αξιοποίηση των μεθόδων και των εργαλείων που  έχουν αναπτυχθούν από τους συντελεστές του έργου HERMES στις διαδικασίες σχεδιασμού και προγραμματισμού σε τοπική κλίμακα.

Με εκτίμηση,

Φίλιππος Αναστασιάδης

Δήμαρχος Παγγαίου

06_δελτίο_τύπου_Διεθνές_Συνέδριο.pdf