Back Βρίσκεστε εδώ: Δήμος Παγγαίου - Επίσημος Διαδικτυακός Τόπος ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ Διαβούλευση Οράματος, Προτεραιοτήτων και Εναλλακτικών Σεναρίων Διαχείρισης της κινητικότητας στο πλαίσιο του Σχεδίου Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας του Δήμου Παγγαίου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Δήμος Παγγαίου συμπεριλαμβάνεται στους Δήμους της χώρας που εντάχθηκαν στο χρηματοδοτικό εργαλείο του Πράσινου Ταμείου για την ανάπτυξη Σχεδίου Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) με στόχο την υλοποίηση κυκλοφοριακών παρεμβάσεων με σεβασμό στις βασικές αρχές της βιώσιμης κινητικότητας, με απώτερο σκοπό την βελτίωση της προσβασιμότητας κατοίκων, εργαζομένων  και επισκεπτών και την αναβάθμιση του αστικού περιβάλλοντος και της ποιότητας ζωής εν γένει.

Στην παρούσα φάση τίθενται σε ανοιχτή ηλεκτρονική διαβούλευση το αρχικό Κοινό Όραμα και τα τρία (3) εναλλακτικά σενάρια για την κινητικότητα τα οποία ορίζουν τις σχετικές Προτεραιότητες για την υλοποίησή τους. Τα σενάρια προέκυψαν έπειτα από την ενδελεχή ανάλυση της υφιστάμενης κατάστασης, αλλά και λαμβάνοντας υπόψη τις απόψεις των πολιτών έτσι όπως αυτές καταγράφηκαν στο πλαίσιο της 1ης Διαβούλευσης.

Τα αποτελέσματα της παρούσας Διαβούλευσης θα ληφθούν υπόψη έτσι ώστε να διαμορφωθεί το τελικό Κοινό Όραμα και να επιλεγεί η στρατηγική κατεύθυνση που θα πρέπει να δοθεί στο σχεδιασμό του συστήματος αστικής κινητικότητας με χρονικό ορίζοντα το 2032.

Δείτε και ενημερωθείτε για το αρχικό Κοινό Όραμα, τις προτεραιότητες του ΣΒΑΚ και τα προτεινόμενα εναλλακτικά σενάρια στον παρακάτω σύνδεσμο:

Για συμμετοχή στη διαβούλευση κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Σας καλούμε να εκφράσετε τις απόψεις και τα σχόλιά σας καθώς με αυτό τον τρόπο όλοι μαζί συν-σχεδιάζουμε το μέλλον του τόπου μας, συμβάλουμε στην επίλυση των καθημερινών προβλημάτων των πόλεων μας και στη βιώσιμη ανάπτυξη.

Η διαβούλευση θα διαρκέσει μέχρι την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2021.

ΔΕΛΤΙΟ_ΤΥΠΟΥ_ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ_ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΩΝ